RÕNGU LA PIHLAKOBAR


Elva Vallavalitsus
PRESSITEADE
24. aprill 2019

Elvas avati ainulaadne laste ja noorukite vaimse tervise kabinet
Selle kuu alguses avati Elvas SA Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku, SA Elva Laste- ja Perekeskuse ning Elva Vallavalitsusega koostöös laste ja noorukite vaimse tervise kabinet, mis on Eestis ainulaadne. Kohapeal osutatakse tervishoiu-, sotsiaal- ja psühholoogiateenuseid.
„Kabinet avati eesmärgiga jagada lastepsühhiaatrite töökoormust ja lühendada ravijärjekordi nende vastuvõttudele. Nii pakutakse psühhiaatrilist abi lapse elukohale lähemal,“ ütles Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige-ravijuht Andres Kotsar.
Vaimse tervise kabineti meeskonda kuuluvad vaimse tervise õde, psühholoog ja sotsiaaltöötaja. „Olemas on tugi nii psühhiaatrilt kui ka kliiniliselt psühholoogilt Tartus,“ ütles Elva Laste- ja Perekeskuse teenuste juht Jaana Unt.
Vaimse tervise õe vastuvõtul selgitatakse välja, kas lapsel esineb vaimse tervise probleem, vajadusel suunatakse ta psühhiaatri vastuvõtule ning teistele vaimse tervise probleemiga seotud või muudele toetavatele teenustele. „Samuti toimub patsiendi terviseseisundi regulaarne jälgimine, muutuste hindamine ja terviseriski analüüs,“ lisas Unt.
Vaimse tervise õde jälgib ka psühhiaatri määratud ravi toimet ja kõrvaltoimeid ning hindab patsiendi tervisenäitajaid raviperioodi vältel. Samuti nõustab ja juhendab õde patsienti ja tema lähedasi.
Vaimse tervise kabinetis võtab inimesi vastu ka sotsiaaltöötaja, kes kuulub Elva valla sotsiaaltöövõrgustikku. „Meie jaoks on seesuguse kabineti olemasolu väga oluline, sest tihe omavaheline koostöö tagab abivajavate laste ja perede toetamise,“ ütles Elva abivallavanem Marika Saar.
Sotsiaaltöötaja hindab patsiendi sotsiaalseid mõjureid ning edendab toimetulekuvõimet. Sotsiaaltöötaja jagab infot sotsiaal- ja tugiteenuste kohta ning soovitusi abivahendite soetamise ja nende kasutamise teemadel. Peale selle korraldab ta võrgustikutööd ja nõustab sotsiaaltoetuste saamise osas.
Vaimse tervise kabinetis toimub ka meeskonnavastuvõtt, kus lapse või nooruki seisundi hindamiseks on vaja mitme spetsialisti koostööd.
Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku juhataja Sven Janno ütles, et seesugune tervishoiuasutuse ja kohaliku omavalitsuse koostöömudel on vaimse tervise teenuse osutamiseks üsna ainulaadne. „Ootame põnevusega koostööd ja usun, et sellest kasvab välja hea praktika, millest on teistelgi õppida,“ lisas ta.
Dr Sven Janno sõnul võimaldab seesugune koostöö omavalitsusega sisse töötada teenuseosutamise mudelit, kus tervishoiuasutuse tippspetsialistidest ja kohalikest tugispetsialistidest koosnev meeskond teeb korraldatud ja koordineeritult koostööd lähtudes patsiendi ja tema pere vajadustest.
Laste ja noorukite vaimse tervise kabinet asub SA Elva Laste- ja Perekeskuse ruumides Elvas, aadressil Kesk 12. Vastuvõtule saab registreerida telefonil telefonil 5749 5499 või vaimnetervis@elva.ee<mailto:vaimnetervis@elva.ee>.

Lisainfo:
Jaana Unt
SA Elva Laste- ja Perekeskuste teenuste juht
tel 5749 5499 või vaimne.tervis@elva.ee<mailto:vaimne.tervis@elva.ee>

Teate edastas:
Merilyn Säde
KommunikatsioonijuhtSüdamenädal lihavõttejänesega

 

On saanud traditsiooniks igal aastal aprillis pöörata nädala jooksul tavapärasest rohkem tähelepanu südame tervisele. Sellel aastal tähistati südamenädalat 14.-20. aprillil. Nii ka meil Pihlakobaras.

            Seekord sattus südamenädalale ka kõikide laste lemmikpüha lihavõtted ning selle tõttu oli meil lasteaias keskseks tegelaseks pühadejänes. Esmaspäeval, 15. aprillil, tutvustas jänes igas rühmas saabuvaid munapühi ning rääkis lastega tervisest. Kui suuremad lapsed pidasid jänesega aktiivset dialoogi, siis väiksemad kuulasid õhinal. Üheskoos meisterdasid kõik rühmad toredad plakatid tervislikust liikumisest ja toitumisest. Ehk kõigest sellest, mis on südamele hea.

            Teisipäeval, 16. aprillil, läks kogu Pihlakobara pere üheskoos matkale. Ilm oli suurepärane! Matkasime kõik koos Hiugemäele, kus lapsed said üheskoos mängida ja lustida. Matkal on kombeks ka ühine piknik pidada. Nii ka meie. Armas kokatädi pakkis kaasa igale Pihlamarjale tervisliku ampsu, mõned lapsed haarasid kodust kaasa söödavat. Krõmpsutasime kurki, porgandit ja paprikat. Lõuna ajal, kui väikesed kõik magasid, viis Ave õpetajatega läbi tervisliku võimlemise. Võimelda said õpetajad ka neljapäeval.

            Kolmapäeval, 17. aprillil, oli rühmades palju saginat ja ärevust! Ees oli ootamas tervisliku toidu valmistamine. Kõige pisemad, Kiilikesed, valmistasid koos õpetajatega smuutit. Natuke suuremad, Mesilinnud, valmistasid värvilist ja tervisest pakatavat salatit. Veel suuremad, Lepatriinud, valmistasid smuutisid igale maitsele. Meie kõige vanemad, Liblikad, lugesid retsepte ja valmistasid nende järgi samuti smuutisid. Aitäh kõigile lastevanematele, kes erinevate koostisosadega panustasid!

            Neljapäeval, 18. aprillil, olid kõige suuremad Pihlamarjad, õpetajad, kahtlaselt elevil. Hommikul hakkasid kõik lapsed hoogsalt mune värvima. Mõned rühmad kasutasid sibula- ja punapeedikoori, lõnga ja erinevaid kangaid. Mõned kleepisid munadele teemakohaseid kleepse. Lõpptulemus oli lihtsalt fantastiline – üks muna ilusam kui teine! Mis aga õues toimuma hakkas, sellest ei osanud ükski laps undki näha! Õues liitusid kohalike Pihlamarjadega ka Hellenurme lapsed.

            Õues ootasid lapsi jänkutüdrukud Roosi ja Aade. Koos tervitati lapsi. Jänesed uurisid, mida lapsed teavad saabuvatest lihavõtetest. Õpetajad olid head tööd teinud – kõik oskasid kaasa rääkida munapühadest! Seejärel teatasid Roosi ja Aade, et neil on veel palju õdesid ja vendi ning üheskoos hakatigi jäneseid kutsuma. Jäneseid hakkas õue peale kokku jooksma ühest nurgast ja teisest nurgast, maja eest ja maja tagant. Korraga oli terve õu pühadejäneseid täis! Need pühadejänesed olid õige lustlikud. Keerutati saba ja võisteldi erinevates osavusmängudes. Koos lastega hakati otsima pühademune. Lapsed olid munade otsimises väga osavad! Ühiselt söödi maiustusi ning vallatuste lõpetuseks tantsiti üheskoos jänkude rahvatantsu. No eks ikka seda munapühade parimat – Tibutantsu!

            Toreda, aktiivse ja teguderohke südamenädala lõpetuseks tõdesime, et üheskoos veetsime tervisliku südamenädala. Aitäh, Pihlamarjad!

Jänes Roosi